-
Кой е Гюстав Флобер?
-
Какъв е поводът за написване на творбата?
-
Какво е съдържанието на “Мадам Бовари”?
-
Какъв е жанрът на произведението?
-
Какви качества притежават главните герои в “Мадам Бовари”?
-
Каква е композицията на творбата?
-
Кои са основните теми?
-
Какво е посланието на Гюстав Флобер към читателите?
Накратко за Гюстав Флобер
Гюстав Флобер (1821–1880) е френски писател, представител на Реализма. Роден е в град Руан, Франция.
Въпреки че започва да пише още в младежките си години, първият му публикуван роман, "Мадам Бовари", излиза чак през 1857 година, като има и подзаглавие: “Провинциални нрави”. Първоначално творбата не се възприема добре, като се смята за аморална и в разрез с общоприетите норми. След този сблъсък обаче Флобер продължава да пише. Други негови известни произведения са:
-
"Саламбо" (1862),
-
"Възпитание на чувствата" (1869)
-
"Трите приказки" (1877).
Флобер се стреми към съвършенство при писането на произведения, като набляга на детайлите и подробните описания.
През последните години от живота си той страда от различни здравословни проблеми, като на 8 май 1880 година умира от мозъчен кръвоизлив.
Повод за написване на творбата
Идеята за написване на романа “Мадам Бовари” е в следствие на реална история за жена, омъжена за лекар, но заради многото афери и извънбрачни връзки трупа дългове, които не може да изплати. Това се превръща и в причина за нейното самоубийство.
Резюме на “Мадам Бовари”
Сюжетното действие представя историята на Ема Бовари - жена, която е потънала в света на книгите, в който е представен съвършен свят, изпълнен с романтика. Тя вярва, че любовта и в действителния живот изглежда по същия начин, затова, след като се запознава с Шарл Бовари, е убедена, че ще изживее една прекрасна любов.
Не след дълго обаче Ема разбира, че реалността е много по-различна и изпада в състояние на апатия и безразличие, затова започва да търси щастието извън дома. Има две афери с Леон и Родолф, които не завършват по начин, по който тя очаква, а се оказват по-скоро разрушителни за нея. Леон и Родолф не успяват да й предложат трайното щастие и любовта, за които тя копнее.
Връзките й с тях се разпадат, оставяйки я още по-отчаяна и самотна. Финансовите й проблеми също се задълбочават, което я довежда до отчаяние и тя в крайна сметка посяга към арсена, с което слага край на живота си.
Шарл намира част от любовните писма, които е получава. Опитва се да й прости, но нараненото му сърце не може да забрави, затова не след дълго и той умира, съкрушен и безпомощен.
Жанр и жанрови особености
“Мадам Бовари” представлява роман, който се свързва пряко със социалния реализъм. Романът има и своите специфични особености като:
-
стремеж към това действителността да се опише такава, каквато е
-
детайлно и подробно описание на предметния свят
-
повествователят е всевиждащ, но не коментира и не изразява лично мнение
Герои
Ема Бовари - описана като мечтателка, която първоначално остава сляпа за действителността. Живее в свой свят, в който мечтае за бляскави балове и скъпи дрехи. След като се омъжва обаче, у нея настава разочарование, а на моменти дори изпитва отвращение към съпруга си.
Многократно изпада в състояния, които я водят до депресия, а раждането на дъщеря й сякаш още повече влошава нещата. Убедена обаче, че щастието съществува, попада в две връзки - с Леон и с Родолф. И двете завършват с болезнени последствия.
Така са разбити всички нейните надежди за нов живот, а дълговете, в които затъва, я водят до пълна безизходица и отчаяние. Тъй като е безсилна и не може да понесе провала, решава да се самоубие, като умира в агония. Това е още една егоистична постъпка от нейна страна, защото не се замисля нито за съпруга си, нито за малкото си дете.
Нека обобщим нейните качества:
-
мечтателност
-
егоизъм
-
наивност
-
импулсивност
-
непостоянство
Шарл Бовари - простоват, ограничен, но изключително добродушен и този, който е готов на всичко, за да направи съпругата си щастлива
Той е описан като скромен и тих - не влиза в конфликти и не предизвиква спорове. Старае се да върши своите професионални задължения, макар и да не е сред най-добрите лекари.
Шарл е всеотдаен до степен на готовност да понесе материални загуби и да смени града, в който живее, за да може да угоди на Ема. За съжаление обаче остава наивен и сляп за нейните настроения, като ги отдава на нейната деликатна и чувствителна природа. Остава верен до края, без да подозира нищо за изневерите на Ема.
Когато обаче открива любовните писма, е истински съкрушен и напълно разорен. Въпреки това той събира сили и й прощава, защото я идеализира, а вероятно и защото се опитва да намери вината в себе си. Умира, тъй като не успява да преодолее мъката и опустошението, настъпили след смъртта на Ема.
Качествата на Шарл са:
-
работливост
-
търпение
-
вярност
-
добродушие
-
наивност
Композиционна структура
Романът се дели на три части:
-
Първа част - представя младежките години на Шарл и неговата първа женитба
-
Втора част - преместването на Ема и Шарл в Йонвил. Връзката на Ема с Родолф.
-
Трета част - падението на Ема
Основни теми
-
стремежът към по-добър живот
-
бракът и изневярата
-
мечтата и действителността
-
смисълът за човешкото щастие
-
разочарованието от любовта
Посланието на автора
Чрез произведението “Мадам Бовари” Гюстав Флобер показва как човек може да изпадне в огромно разочарование, ако не познава добре реалния свят. Нагледно виждаме как последствията от това са наистина пагубни - от емоционална и духовна смърт до физическа. Така романът отправя важно послание за необходимостта от осъзнаване и приемане на действителността такава, каквато е.
0 коментари
Оставете коментар