-
Кои са най-важните факти за живота на Елин Пелин?
-
Какво е съдържанието на “Ветрената мелница”?
-
Кои са героите и какви са техните най-важни качества?
-
Какъв е жанрът на творбата?
-
Каква е композицията на “Ветрената мелница”?
-
Кои са основните теми, заложени в творбата?
Накратко за Елин Пелин
Елин Пелин (1877-1949 г.) е роден в село Байлово, област София. Оставя важна следа в българската литература като писателя, който възхвалява българското село. Учи в родното село, като впоследствие завършва висшето си образование в София.
Първите му произведения са публикувани във вестници и списания, в които често се разказва за селския работник и трудностите, пред които е изправен.
Несъмнено се превръща в изкусен майстор на перото, чиито творби предизвикват силен интерес, като най-известните сред тях са:
-
сборниците с разкази "Селски истории" (1904)
-
Под манастирската лоза" (1936)
-
романът "Гераците" (1911)
-
романът "Земя" (1922)
Други интересни факти за неговия живот са, че паралелно с писателската дейност се занимава и с журналистика, като сътрудничи на различни издания и участва активно в литературния живот на България.
Елин Пелин оставя след себе си голямо творчество от разкази, повести и романи, които отразяват живота, трудностите и моралните дилеми на българското село и обикновения човек. Някои от неговите произведения продължават да бъдат изучавани и ценени както в България, така и по света.
Резюме на “Ветрената мелница”
"Ветрената мелница" е разказ от Елин Пелин, който описва живота и любовните перипетии в българското село.
Дядо Корчан и Лазар решават да построят вятърна мелница поради настъпилата суша. Това сближава двамата герои, като все повече и повече се вдъхновяват един от друг. Трудът за тях се превръща не в бреме, а в удоволствие и затова за тях е без значение крайният резултат.
В хода на действието се появява и младата Христина (внучка на дядо Корчан), която започва да се закача по детски с Лазар. Двамата герои се уговарят да се надиграват, а Христина дава обещание, че ако бъде победена, ще му пристане.
Герои
-
дядо Корчан - “по риза и разгърден” и “все дялка нещо”. За него трудът се превръща в утеха и така забравя за болката си. В процеса на работа той забравя за своята физическа болка и проблемите си, тъй като намира смисъл и удовлетворение във възстановяването на мелницата.
-
Лазар Дъбака - неговият живот също се осмисля от труда. Описан е като изобретателен и находчив, а топлото отношение към дядо Корчан изпълва още повече с положително неговия образ.
-
Христина - невинна и с чисто сърце. Представена е едновременно и като жена, която умее да кокетничи и като дете, чийто емоции и радост не остават скрити.
Жанр и жанрови особености
Произведението представлява разказ, в който за описанието на природата авторът си служи с красотата на своето родно село. Специфични белези на творбата са:
-
една основна сюжетна линия (строежът на ветрената мелница)
-
водеща роля на диалога
-
ретроспекция
-
подробно пейзажно описание
Композиционни особености
Композицията на “Ветрената мелница” е кръгова. Като типични белези на разказа като жанр се открояват следните елементи:
-
експозиция - описание на сушата и сменящите се пейзажни картини
-
ретроспекция - предисторията на дядо Корчан и Лазар Дъбака
-
ретардация - забавяне на сюжетното действие
-
кулминация - моментът, в който Христина признава, че е надиграна
Основни теми във "Ветрената мелница"
Основните теми в творбата са свързани изцяло с връзката между труда и любовта, затова са:
-
любовта и творчеството - представена чрез отношението между Христина и Лазар. В случая любовта трябва да бъде доказана в момент, в който персонажите са опоненти (на шега). Така участниците от противници се превръщат във влюбени, а развръзката се развива по възможно най-естествения начин.
-
представата за труда - представен е като удоволствие от самия процес и за дядо Корчан, и за Лазар
Свързани статии:
Василена Петкова
учител по български език и литература
СУ “Св. Паисий Хилендарски” - Пловдив
0 коментари
Оставете коментар