Българско Средновековие
Кратка характеристика на епохата
-
С какво свързваме епохата на Средновековието?
-
Кои са основните периоди?
-
Какво представлява Черната смърт?
-
Как изглежда Средновековният човек?
-
Какво представлява християнството?
-
Как се развиват културата, литературата и образованието през Средновековието?
-
Кои са най-важните моменти за Средновековна България?
-
Каква след оставя Средновековието?
Какво представлява Средновековието
Средновековието е епоха, която обхваща периода 5-15 век. Наречена е с наименованието “Тъмните векове” поради вижданията на хората от Ренесанса, които я свързват с упадък, сравнявайки я с величието на някогашната Римска империя. Епохата се възприема за мрачна и заради множеството епидемии (чумата), гладът, липсата на централна власт и ограничен достъп до знания. Въпреки това през вековете на Средновековието се наблюдават и успехи, свързани с културни, научни и социални постижения, които ще разгледаме по-късно.
Друга отличителна черта е и зараждането на християнството (най-напред в Палестина).
Периоди в Средновековието
Средновековието се дели на три периода:
-
Ранно Средновековие - упадък на Римската империя - период на много варварски нашествия (V - XI век)
-
Зряло Средновековие - налице са първите Кръстоносни походи, имащи за цел да освободят земите от мюсюлманско господство. Започва нарастването на градовете и появата на културни средища (училища и университети).
-
Късно Средновековие - свързва се най-вече с Чумната епидемия (Черната смърт), която се оказва най-коварната на всички времена.
Чумата: Черната смърт
Чумата се заражда в Западна Европа във вид на бактерия, която върлува при гризачите. Това е най-тежката болест, която неслучайно се нарича и “бързият влак на смъртта”. Поради липсата на достатъчно медикаменти около 93 % от случаите завършват с фатален край.
Тъй като хората от Средновековието били изключително вярващи, смятали, че това е Божие наказание заради греховете им, затова и смирено очаквали смъртта си.
Заразяването става по три основни пътя - дихателен, хранителен и пряк, а лечението се осъществява с антибиотици.
Възприятията на човека от Средновековието
Хората от Средновековието са силно религиозни, като вярват в съществуването на един Бог в лицето на Исус Христос (монотеизъм). Той е най-важният образ, с когото изграждат силна връзка, а стремежът към покаяние доказва желанието душите им да бъдат пречистени и спасени.
Средновековният човек отрича и презира всичко материално, а качествата, с които се отличава, са: скромност, смиреност, доброта и покаяние.
Християнството
Християнството първоначално е под формата юдаизъм - религия, която изповядват евреите, но на по-късен етап се превръща в официална и универсална. Тя представлява разказ, който разглежда сътворяването на света и свършва с момента на Деня на страшния съд. Нейната история е вписана в най-важната книга на християните - Библията.
Литература
Литературата като вид изкуство е изцяло в религиозна форма. Създават се жития, богословски съчинения, псалтири и псалми. Те имат за цел да разпространят християнското учение, като вдъхват сигурност, упование и надежда.
Култура
Културните постижение се свързват най-вече с появата на готически катедрали, чиято красота е символ на религиозната вяра, инженерно умение и художествена креативност на епохата. Отличителна черта са витражите, които разказва библейските истории чрез изтънчени изображения. Ето и някои от най-величествените катедрали в света:
-
Катедрала „Свети Стефан”, Виена
-
Катедралата в Бургос, Испания
-
Реймска катедрала, Франция
-
Миланска катедрала, Италия
-
Севилска катедрала, Испания
-
Катедралата в Йорк, Великобритания
-
Катедрала „Света Богородица”, Париж
Наука и образование
Църквата играе значителна роля в образованието през Средновековието, като много често тя се превръща и в център за обучение и предаване на знания. Освен латинският език и литургията (които са абсолютно задължителни) се изучават и граматика, реторика, математика, физика и астрономия и други.
На по-късен етап се появяват и първите университети - Болонският университет Университетът в Париж и Оксфордският университет, които се превръщат във важни образователни центрове.
Средновековна България
Средновековието е сред най-благоприятните периоди за България. Свързва се с разцвет на страната и с развитието в много сфери, като българските царе и князе изиграват значителна роля за нейното могъщество. Ето и списък за най-значимите:
-
Хан Аспарух - основател на Първата българска държава през 681 г.
-
Хан Крум - създателят на първите писани закони
-
Хан Омуртаг - този, при когото строителството е в абсолютен подем
-
Хан Тервел - първият владетел, който води България към пълна независимост
-
Цар Симеон I Велики - владетелят, при когото България граничи с три морета, разцвет на българската книжнина и култура
-
Цар Иван Асен II - основателят на Втора българска държава, известен с дипломация и преговори, благодарение на които се оказва победител срещу латини и византийци
Тези царе представляват само малка част от богатата история на българските владетели през Средновековието, които оставят траен отпечатък в историята и културата на страната.
Какво оставя Средновековието
От всичко казано до тук следва да заключим, че Средновековието оставя своя отпечатък в много аспекти на историята, културата и обществото на човечеството. Въпреки “тъмните векове”, епохата несъмнено поставя основа за формирането на съвременния свят.
Василена Петкова
учител по български език и литература
СУ “Св. Паисий Хилендарски” - гр. Пловдив
0 коментари
Оставете коментар